Co do zasady wierzycielom zależy na szybkim i skutecznym dochodzeniu swoich należności. Przyjmuje się, że najodpowiedniejszą formą jest nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym. Istotą postępowania nakazowego jest wydanie nakazu zapłaty w sprawach oczywistych, które nie budzą najmniejszych wątpliwości co do słuszności złożonego pozwu wraz z dokumentami potwierdzającymi zasadność i konieczność dochodzonego roszczenia. Sąd orzeka bez przeprowadzania rozprawy na podstawie załączonych do pozwu dokumentów. Jakie są przesłanki wydania przez sąd powszechny nakazu zapłaty?
Kwestię tę normuje art. 485 Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl wskazanej regulacji Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, jeżeli fakty uzasadniające dochodzone roszczenie są udowodnione dołączonym do pozwu:
– dokumentem urzędowy,
– zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem,
– wezwaniem dłużnika do zapłaty wraz z pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu,
– wekslem lub czekiem, których autentyczność nie budzi żadnych wątpliwości,
– umową, dowodem spełnienia wzajemnego świadczenia niepieniężnego, dowodem doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku.
Nakaz zapłaty sąd wydaje na posiedzeniu niejawnym, a więc unika się bezpośredniego kontaktu stron z sądem. Kluczowy jest fakt, że nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi od chwili jego wydania tytuł zabezpieczenia wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Innymi słowy, jego rola jest zbieżna w skutkach z postanowieniem o udzieleniu zabezpieczenia wydanym w postępowaniu zabezpieczającym. Nieprawomocny nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym może być zabezpieczeniem roszczenia przez komornika sądowego, np. poprzez zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego, innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego. Co więcej, opłata sądowa od pozwu w postępowaniu nakazowym jest niższa niż w postępowaniu zwykłym, bowiem stanowi 1/4 opłaty stałej na podstawie art. 19 ust. 2 pkt 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Stwierdzić należy, iż wnikliwa analiza dokumentów dających podstawę do żądania wydania przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym stanowi pożądany sposób na przyspieszenie i ułatwienie dochodzenia roszczeń od dłużnika, a także na zmniejszenie kosztów ich dochodzenia przez wierzyciela. Trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 4841 Kodeksu postępowania cywilnego „Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym wydaje się na wniosek powoda zgłoszony w pozwie.” Jest to zatem tryb fakultatywny.
Po więcej porad z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego serdecznie zapraszam pod numerem telefonu 608 499 096 lub adresem mailowym biuro@kancelariaszpak.pl.
r. pr. Marek Szpak