Zarysowanie auta na parkingu to przykra i dość powszechnie występująca sytuacja. Jak należy się zachować, gdy spowodujemy tzw. szkodę parkingową (stłuczkę na parkingu) lub ktoś inny uszkodzi nasz samochód? Co w przypadku ucieczki sprawcy z miejsca zdarzenia? Czy w grę wchodzić może uzyskanie odszkodowania?
Szkoda parkingowa to drobne zdarzenie, które ma miejsce na parkingu prywatnym lub publicznym. Najczęściej to zarysowania, otarcia, przetrącenie lusterka bocznego lub niewielkie wgniecenia pojazdu. W tym kontekście wskazać trzeba na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG jest instytucją, która wypłaca odszkodowania ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców, którzy nie posiadają ważnego ubezpieczenia OC lub których tożsamość nie jest znana. Niestety nie w każdym przypadku istnieje możliwość skorzystania z dobrodziejstwa UFG. W razie braku ustalenia tożsamości sprawcy nie można liczyć na odszkodowanie z Funduszu.
Niezależnie od powyższego, w razie zauważenia uszkodzenia swojego samochodu powinniśmy poczynić rozeznanie w kierunku ustalenia potencjalnego sprawcy. Sprawdźmy, czy za wycieraczką lub klamką samochodu nie czeka na nas kartka z danymi osoby, która doprowadziła do zarysowania auta. Zbadajmy, czy miejsce, gdzie doszło do zdarzenia jest monitorowane. Obecnie coraz więcej parkingów publicznych i prywatnych posiada całodobowy monitoring. Pożądanym krokiem wydaje się zgłoszenie sprawy na policję, która poszuka świadków zdarzenia czy zweryfikuje ewentualną rejestrację zdarzenia. Zidentyfikowanie sprawcy pozwoli na uzyskanie odszkodowania bezpośrednio od niego lub jego ubezpieczyciela. W przeciwnym razie pozostaje naprawa z własnym środków lub swojego Auto Casco.
Najbardziej pożądanym rozwiązaniem pozostaje sporządzenie tzw. oświadczenia o szkodzie parkingowej. Dokument ten powinien zawierać takie informacje jak: dane osobowe sprawcy i poszkodowanego (imię, nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail), datę i miejsce, w którym doszło do zdarzenia, dane dotyczące obu pojazdów (marka, nr rejestracyjny, nr VIN), numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz własnoręczne czytelne podpisy stron. Warto wykonać również kilka zdjęć z miejsca powstania szkody ze szczególnym uwzględnieniem otarć i zarysowań. Zdjęcia mogą okazać się przydatne dla towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zgłoszenie szkody trzeba dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego oferującego obowiązkowe ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W praktyce jest to zatem każdy ubezpieczyciel będący członkiem UFG. Warto wskazać, że wedle aktualnych szacunków UFG w Polsce blisko 90.000 posiadaczy samochodów nie dysponuje bieżącą polisą OC, która pozostaje obowiązkowa zgodnie z ustawą.
Po więcej porad z zakresu prawa cywilnego serdecznie zapraszam pod numerem telefonu 608 499 096 lub adresem mailowym biuro@kancelariaszpak.pl.
r. pr. Marek Szpak