W 2022 r. w Polsce będzie dochodzić do stopniowego przejścia na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej ‒ DVBT-2/HEVC zamiast DVB-T/MPEG-4. W przypadku nieposiadania odpowiedniego odbiornika telewizyjnego oraz dekodera można ubiegać się o dofinansowanie na zakup sprzętu
Ustawa z dnia 24 lutego 2022 r. o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej przewiduje możliwość wnioskowania o dopłatę do zakupu telewizora albo dekodera, dzięki któremu możliwy będzie odbiór telewizji cyfrowej nadawanej w nowym standardzie częstotliwości. Dofinansowanie przysługuje na gospodarstwo domowe, które ze względu na swoją sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Jednorazowe wsparcie wynosi 100 zł do zakupu dekodera oraz 250 zł do zakupu telewizora. Dofinansowanie przysługuje wyłącznie jednej osobie pełnoletniej w ramach jednego gospodarstwa domowego.
Wniosek może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego, osobiście lub przez pełnomocnika. Osoba składająca wniosek jest zobowiązana złożyć oświadczenie, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego. Jednocześnie wymagane jest zameldowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na pobyt stały lub czasowy powyżej 30 dni. Zakupiony dekoder lub telewizor musi być zgodny z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli taki, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.
Po złożeniu wniosku każdy zainteresowany otrzyma specjalny kod z przyznanym świadczeniem, do zrealizowania w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Jak podano, realizacja świadczenia jest możliwa już w ponad 2600 punktów sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce. To m.in. popularne sieci ze sprzętem RTV-AGD, takie jak MediaMarkt, RTV Euro AGD, Mediaexpert, Neonet, ale też platformy aukcyjne (Allegro).
Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach. Pierwszy etap – od 28 marca 2022 r. – będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego. Drugi etap – od 25 kwietnia 2022 r. – województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Trzeci etap – od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego. Czwarty etap – od 27 czerwca 2022 r. – województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego. Zmiana jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.
Stosowny wniosek o dofinansowanie do odbiornika cyfrowego DVB-T2 można złożyć w tym miejscu – klik – do dnia 31 grudnia 2022 r.
r. pr. Marek Szpak