EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny. Stanowi potwierdzenie prawa do bezpłatnego leczenia w każdym państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Kartę EKUZ można otrzymać w przypadku pozostawania osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Chodzi tu więc o osoby ubezpieczone (pracownicy lub emeryci) oraz osoby nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica lub dziadka).
Zakres leczenia z EKUZ obejmuje niezbędne leczenie nieplanowane. Takie leczenie odbywa się w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Należy dodać, że ma to miejsce na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to posiadacz karty EKUZ również za nią zapłaci). W konsekwencji do świadczeń dostępnych na kartę EKUZ nie zalicza się kosztów akcji ratunkowych w krajach UE/EFTA oraz kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem (jedyny wyjątek może stanowić przesłanka ekonomiczna, gdy dalsze koszty leczenia na kartę EKUZ w kraju pobytu są wyższe niż koszty transportu).
Możliwe jest używanie karty EKUZ w każdym państwie UE i EFTA oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karta jest ponadto ważna na francuskich terytoriach zamojskich, tj. Gwadelupa, Martynika, Reunion, Saint-Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska, portugalskich: na Azorach i Maderze oraz hiszpańskich: Majorce i Wyspach Kanaryjskich.
Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. Prawo do świadczeń potwierdzone zostanie automatycznie na podstawie danych z bazy NFZ. Wydanie EKUZ następuje zatem bez żadnych dodatkowych dokumentów oprócz dokumentu potwierdzającego tożsamość. Wniosek o EKUZ można złożyć na jeden z pięciu sposobów, tj.:
- osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ,
- za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP),
- za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP,
- pocztą tradycyjną na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ,
- pocztą elektroniczną (tylko w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ).
Kartę EKUZ należy traktować jako minimalny standard ubezpieczenia. Niezależnie od powyższego, w szczególnych przypadkach można rozważyć szerszą ochronę przed następstwem nieszczęśliwych wypadków.
Z problematyki międzynarodowej zapraszam również do zapoznania się z artykułem: Uprowadzenie dziecka wedle Konwencji haskiej.
mec. Marek Szpak