Karuzela podatkowa to organizacyjnie zaawansowane przestępcze schematy transakcyjne, wykorzystujące konstrukcję podatku od wartości dodanej (VAT) w celu uchylania się od zapłaty podatku VAT należnego lub nieuprawnione domaganie się zwrotu VAT poprzez stworzenie iluzji okrężnego ruchu towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która w 2017 roku zajmowała się popełnianiem przestępstw oraz przestępstw skarbowych, związanych z karuzelowym obrotem towarów w postaci walcówki aluminiowej oraz płynów do pielęgnacji samochodów i ich sprzedażą na terenie kraju bez zapłaty należnego podatku VAT, a nadto wystawianiem nierzetelnych poświadczających nieprawdę faktur oraz praniem brudnych pieniędzy. Aktem oskarżenia objęto 10 osób. Prokurator zarzucił oskarżonym między innymi popełnienie przestępstwa tzw. zbrodni VAT-owskiej. W wyniku przestępczych działań grupy przestępczej, doszło do wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 9 mln złotych. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Podmioty działające na podstawie „karuzeli podatkowej” nie płacą VAT należnego lub wyłudzają zwrot VAT naliczonego. Wyrażenie „karuzela” odnosi się do transakcji kupna/sprzedaży pomiędzy poszczególnymi podmiotami zaangażowanymi w oszustwo w taki sposób, że sprzedawane towary krążąc w łańcuchu dostaw „wracają” do państwa pochodzenia (pierwszego ogniwa w łańcuchu).
Zawiadomienie GIIF
Postępowanie w tej sprawie wszczęto w związku z zawiadomieniem o popełnionym przestępstwie złożonym przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Jak ustalono w śledztwie grupa działała głównie na terenie Polski, ale także na terenie Czech, Słowacji i Bułgarii. Z przeprowadzonych w śledztwie dowodów wynika, iż podmioty objęte przedmiotowym postępowaniem zaangażowane były w tzw. ,,karuzelę podatkową’’. Wykorzystano obowiązujące na terenie Unii Europejskiej przepisy regulujące zasady wykonywania dostaw towarów pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty, które przewidują że odbywa się z naliczeniem zerowej stawki podatku VAT. Wystawiane przez spółki zaangażowane w ten proceder faktury dokumentowały jedynie fikcyjne transakcje. Celem działalności podmiotów uczestniczących w transakcjach, było jedynie stworzenie dokumentacji stanowiącej podstawę do dokonywania fikcyjnych rozliczeń podatku VAT. W konsekwencji bezprawnych działań członków tej grupy przestępczej, doszło do wyłudzenia podatku VAT na kwotę ponad 9 mln złotych.
Część z podejrzanych przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów. Wobec 4 osób podejrzanych stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Aktualnie wobec wszystkich oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami.
Zabezpieczono mienie oskarżonych
Prokurator na poczet grożących kar i środków karnych zabezpieczył mienie o wartości co najmniej 950.000,00 złotych, m.in. poprzez ustanowienie hipotek na nieruchomościach należących do oskarżonych.
źródło: www.gov.pl
W zakresie problematyki związanej z wierzytelnościami pieniężnymi zapraszam do zapoznania się z artykułami:
- Naruszenie ochrony kredytobiorcy
- Zakres czynności komornika sądowego
- Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym
- Zasada ochrony zaufania obywateli do państwa w praktyce
- Krajowy Rejestr Zadłużonych – sprawdź swojego kontrahenta
- Sądowe wyjawienie majątku – sposób na niesfornych dłużników?
mec. Marek Szpak