Coraz częściej weksle inwestycyjne przedstawiane są jako atrakcyjna i bezpieczna alternatywa dla lokowania pieniędzy przez inwestorów indywidualnych. Dla przedsiębiorców jest to nowy sposób na pozyskiwanie kapitału od inwestorów bez konieczności ubiegania się o kredyty bankowe czy emitowania obligacji. Czy dla konsumenta takie rozwiązanie pozostaje bezpieczne?
Weksel inwestycyjny to tak naprawdę połączenie weksla i pożyczki. W procesie tym uczestniczą: Inwestor (czyli Ty), Spółka i Przedsiębiorca. W skrócie wygląda to tak: wpłacasz pieniądze i nabywasz od Spółki wystawiony przez nią weksel inwestycyjny, następnie Spółka, korzystając z wpłaconych przez Ciebie pieniędzy, udziela pożyczki Przedsiębiorcy. Finalnie Przedsiębiorca pożycza pieniądze od Spółki i jako właściciel nieruchomości ustanawia na niej hipotekę zabezpieczającą pożyczkę. Czyli kupujesz weksel inwestycyjny Spółki, ale tak naprawdę pożyczasz pieniądze dla Przedsiębiorcy na realizację jego inwestycji.
Upewnij się, czy informacja o gwarantowanej stopie zwrotu (np. 10% w skali roku) i bezpieczeństwie inwestycji jest wiarygodna oraz czy istnieją analizy i dokumenty, które to potwierdzają. Jeśli działalność Przedsiębiorcy nie przyniesie oczekiwanych zysków, możesz nie odzyskać swoich pieniędzy. Nie ma bezpiecznych inwestycji – każda inwestycja jest obarczona ryzykiem – im wyższa stopa zwrotu tym wyższe ryzyko.
- Bądź świadomy, że weksle inwestycyjne nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
W przypadku upadłości Przedsiębiorcy albo Spółki wystawiającej weksle inwestycyjne możesz nie odzyskać swoich pieniędzy.
- Zwróć uwagę, że nie ma obowiązku przedstawiania inwestorowi dokumentu ofertowego weksli inwestycyjnych ani wymaganych prawem informacji na ich temat.
Jako że nie jesteś stroną umowy pomiędzy Spółką a Przedsiębiorcą, możesz nie otrzymać rzetelnych informacji o Spółce, kondycji finansowej Przedsiębiorcy, wartości zabezpieczenia weksla inwestycyjnego, ryzyku ani przedsięwzięciu na którego realizację powierzasz swoje środki.
- Weź pod uwagę ryzyko niewypłacalności Przedsiębiorcy.
Jako że oferowana Ci jest wysoka stopa zwrotu – oznacza to, że koszty tego rodzaju finansowania dla Przedsiębiorcy są o wiele wyższe niż przy użyciu tradycyjnych metod co oznaczać może, że z niewiadomych Tobie powodów nie może on liczyć na kredyt bankowy lub wyemitowanie obligacji.
- Licz się z tym, że zabezpieczenie na nieruchomości wiąże się z ryzykami.
Nie ma pewności czy wycena zabezpieczenia jest rzetelna i czy wartość nieruchomości pokryje Twoje roszczenia. Urząd KNF apeluje! Bądź ostrożny – zanim zainwestujesz w weksle inwestycyjne.
- Miej na uwadze, że spółka wystawiająca weksel inwestycyjny nie podlega nadzorowi KNF.
Jako inwestor nie możesz liczyć na zastosowanie środków nadzorczych przysługujących KNF w stosunku do podmiotów rynku finansowego.
- Pamiętaj, że w przepisach nie istnieje pojęcie „weksla inwestycyjnego”.
Celem „zwykłego” weksla jest dodatkowe zabezpieczenie długu, nie pełni funkcji inwestycyjnej. Weksel nie jest instrumentem finansowym
źródło: www.uokik.gov.pl
W zakresie problematyki związanej z wierzytelnościami pieniężnymi zapraszam do zapoznania się z artykułami:
- Ostatnia wola zmarłego
- Czym jest pętla zadłużenia?
- Czym są transakcje nieautoryzowane?
- Niedozwolone postanowienia umowne
- Roszczenia związane z błędem medycznym
- Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym
- Wysokość odprawy pieniężnej przy zwolnieniu grupowym
- Krajowy Rejestr Zadłużonych – sprawdź swojego kontrahenta
- Sądowe wyjawienie majątku – sposób na niesfornych dłużników?
mec. Marek Szpak