Powszechne są sprawy o ustalenie kontaktów zwaśnionych rodziców z ich wspólnymi małoletnimi dziećmi. Często długie postępowanie sądowe kończy postanowienie, które przynosi rozstrzygnięcie wyłącznie w teorii, czyli „na papierze”, zaś sytuacja życiowa stron, a ściślej działanie jednego z rodziców, stoi na przeszkodzie prawidłowemu wykonywaniu kontaktów. W tej sytuacji w grę wchodzić może postępowanie w przedmiocie zagrożenia nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku wykonywania kontaktów z małoletnim uregulowane w art. 59815 Kodeksu postępowania cywilnego.
W razie wszczęcia postępowania, sąd rodzinny może za każdorazowe naruszenie prawa do kontaktu z dzieckiem zagrozić nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego do takich spotkań z dzieckiem rodzica. Suma pieniężna będzie określona w wysokości uwzględniającej bieżącą sytuację majątkową osoby zobowiązanej, czyli tej, która nie wywiązywała się prawidłowo z kontaktów. Wniosek o egzekucję kontaktów podlega stałej opłacie sądowej w wysokości 100,00 zł. Sądem właściwym pozostaje sąd miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w razie braku miejsca zamieszkania, sąd rejonowy miejsca jej pobytu. Pamiętać trzeba, że chodzi tu o wydział rodzinny właściwego sądu rejonowego, który to pozostaje sądem opiekuńczym.
Na wnioskodawcy ciąży obowiązek zaproponowania konkretnej kwoty, którą sąd zagrozi drugiej stronie za niewykonywanie kontaktów lub niewłaściwe wykonywanie tych kontaktów. W postępowaniu należy udowodnić fakt nieprawidłowego przebiegu osobistych spotkań z małoletnim lub brak odbywania takich spotkań. W tym celu możliwe jest kompleksowe prowadzenie postępowania dowodowego wedle ogólnych reguł postępowania cywilnego, m.in. zeznania świadków, dowody ze zdjęć, dokumentów i pism, opinie biegłych specjalistów, wysłuchanie stron postępowania, a w szczególnych przypadkach wysłuchanie samego zainteresowanego dziecka, gdy jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala w rozumieniu art. 2161 Kodeksu postępowania cywilnego. Stwierdzić trzeba, że niejednokrotnie dopiero widmo grożącej sankcji finansowej wpływa motywująco na rodzica zobligowanego do wykonywania postanowienia sądu w zakresie kontaktów.
Po więcej porad z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego serdecznie zapraszam pod numerem telefonu 608 499 096 lub adresem mailowym biuro@kancelariaszpak.pl.
r. pr. Marek Szpak